Vairuotojo teisės

Apie vairuotojo pažymėjimus ir automobilių (ar kemperių) nuomą

Kiekviena Australijosvalstija turi skirtingus automobilių registracijos numerius, žymėjimus ir skirtingą vairuotojo pažymėjimųišdavimo tvarką. Plačiau rašysime apie Naująjį Pietų Velsą (New South Wales), kadangi daugiausiai klausimų kyla gyvenantiems čia.

1. Kas yra RMS (Road Maritime Services)?

Road Maritime Services (RMS) –įstaiga, kurios pagrindinė funkcija yra registruoti (vandens ir kelių) transporto priemones, išduoti tapatybės korteles, vairuotojopažymėjimus, licencijas, leidimus, rinkti ir teikti informaciją apie vykdomus kelių darbus, apribojimus ir t.t. Šioje įstaigoje galima sumokėti baudas už greičio viršijimą, stovėjimą neleistinoje vietoje ar kitokio pobūdžio nuobaudas.
RMS galima įregistruoti automobilių pirkimą, gauti naują ar pratęsti galiojančią registraciją. Apie tai plačiau: 5. Automobilių pirkimas – pardavimas.

2. Turistams, atvykstantiems trumpam (iki 3 mėn.)

Turistai (Lietuvos Respublikos piliečiai, gavę eTurist vizą) Australijoje gali naudoti Lietuvos Respublikoje išduotą vairuotojo pažymėjimą, jei:
• turi įrodymą, kad į Australiją yra atvykę laikinai;
• turimas Lietuvos Respublikos vairuotojo pažymėjimas nebus keičiamas;
• nebuvopraradę teisės vairuoti Naujajame Pietų Velse ar kitur;
• vairuotojo pažymėjimo galiojimas nebuvo laikinai ar visiškai sustabdytas, laikinos (turisto) vairuotojo privilegijos nebuvo atimtos;
• visuomet turi Lietuvos Respublikos vairuotojo pažymėjimą, jei vairuotojo pažymėjimas yra be angliško vertimo,BŪTINA turėti vertimą.

3. Vairuotojo pažymėjimo išdavimas

Neturint vairuotojo pažymėjimo,BŪTINA išlaikyti teorinį ir praktinį egzaminą ir būti ne jaunesniam nei 16 metų amžiaus.
Išlaikius teorinį egzaminą, paštu atsiunčiamas pradedančiojo vairuotojo (Learner) pažymėjimas, su kuriuo įgyjama teisė vairuoti, bet esti keliapribojimai, pateikiami kartu su vairuotojo pažymėjimu.
Pažengusiojo (Provisional P1) vairuotojo pažymėjimas išduodamas tik po 12 mėnesių (jei asmuo jaunesnis nei 25 metų) ir po 120 valandų vairavimo, įskaitant 20 valandų vairavimo tamsiu paros metu. Visa tai turi būti registruota vairuotojo registracijos žurnale (Driver log book). Norint gauti pažengusiojo vairuotojo pažymėjimą, reikia registruotis kitam egzaminui, pateikiant visą reikalingą informaciją.
Labiau pažengusiojo (Provisional P2) vairuotojo pažymėjimas išduodamas tik po 12 mėnesių, skaičiuojant nuo tada, kai gautas P1 (pažengusiojo) vairuotojo pažymėjimas, bei išlaikius HPT (Hazard Perception Test –pavojingų situacijų testas), kurio metu tikrinamas vairuotojo sugebėjimas atpažinti pavojingas situacijas kelyje ir jo reakcija.
Ilgiausiai tenka laukti vairuotojo pažymėjimo (Full licence), kuris suteikiamas tik po 24 mėnesių nuo P2, labiau pažengusiojo vairuotojo pažymėjimo gavimo pradžios, bei išlaikius vairuotojo kvalifikacijos testą (DQT – Driver qualification test).

4. Vairuotojo pažymėjimo keitimas

Turint Lietuvos Respublikoje išduotą vairuotojo pažymėjimą (jei pažymėjimas be angliško vertimo, būtina turėti ir vertimą), galima jį pasikeisti į australišką.
Keitimas atliekamas RMS, prieš keičiant reikia turėti savo šalyje išduotą vairuotojo pažymėjimą.
Pastaba 1: tam tikrais atvejais arba jei neįmanoma pateikti vairuotojo pažymėjimo, RMS gali reikalauti pateikti įrodymą apie Lietuvos Respublikoje turimą vairuotojo stažą ir vairuotojo pažymėjimo statusą (galiojančios, atimtos ar pamestos). Tai laiškas iš vairuotojo pažymėjimus išduodančios įstaigos (anglų kalba) ir/arba (dažnai nepakanka tik laiško) iš Lietuvos Respublikos konsulato (artimiausias yra Tokijuje),kuris įrodo vairuotojo statusą.
Pastaba 2: į konsulatą Tokijuje reikia kreiptis raštu (NE elektroniniu paštu, o laišku) su prašymu kreiptis į Lietuvos Respublikoje vairuotojo pažymėjimus išduodančią įstaigą (šiuo metu REGITRĄ), dėl vairuotojo pažymėjimo suteikimo tikrumo ir jo statuso patvirtinimo. Prašyme reikia nurodyti, kad atsakymas turi būti ANGLŲ KALBA.ŠI PASLAUGA MOKAMA.
• Pateikti tapatybę patvirtinantį dokumentą (Lietuvos Respublikos pasą).
• Pateikti nuolatinės gyvenamosios vietos įrodymą (pvz., laišką iš banko).
• Neturint nuolatinės gyvenamosios vietos įrodymo, bus suteiktas laikino svečio (turisto) vairuotojo pažymėjimas.
• Užpildyti vairuotojo pažymėjimo išdavimo (keitimo) formą.
• Atlikti akių patikrinimo testą.
• Sumokėti vairuotojo pažymėjimo mokestį (kaina priklauso nuo galiojimo termino).
Tai atlikus, belieka laukti australiško vairuotojo pažymėjimo (jei asmuo vyresnis nei 25 metų, gaunama full licence), tai gali užtrukti iki 14 dienų.

5. Automobilių pirkimas ir pardavimas

Automobilio pirkimas nėra sudėtingas procesas.Tereikia rasti patinkantį modelį internetosvetainėsewww.gumtree.com.au , www.carsales.com.au ar kt. (automobilio būklę, eismo įvykius, ar nėra vogtas, galima patikrinti mokamose duomenų bazėse) arba tiesiog nuvykti į kelias automobilių pardavimo aikšteles irrasti patinkantį modelį už gerą kainą. Dažniausiai galima derėtis, todėl nereikėtų bijoti siūlyti savo kainos! Tuomet reikia surašyti pirkimo – pardavimo sutartį ir per 14 darbo dienų užregistruoti naują pirkinį RMS, sumokėjus atitinkamą mokestį.
Pastaba: prieš perkant reikia pasidomėti technine apžiūra (PINK SLIP). Kuo trumpesnis galiojimas, tuo mažesnė kaina. Šios apžiūros kaina nėra didelė, apie $38–40 (6 mėnesiams), bet prieš perkant automobilį geriausiai patiems apsižiūrėti tokias smulkmenas kaip žibintai, valytuvai, posūkiai, padangos, stabdžiai ir kt.
Reikia nepamiršti, kad transporto priemonės išlaikymas yra nepigus:
• Privalomas civilinis draudimas (GREEN SLIP), pirmą kartą draudžiantis dažniausiai būna brangiausias, vėliau, nepatyrus eismo įvykių, kaina mažėja. Kaina priklauso ir nuo draudimo termino – 6 arba 12 mėnesių.
• Galimi keli transporto priemonės draudimo variantai:
o draudimas nuo eismo įvykioišlaidų, kai asmuo kaltas (draudimas apmoka išlaidas nukentėjusiajai pusei), padengia padarytą žalą transporto priemonei ir/arba objektams;
o draudimas nuo gamtos stichijų, vagysčių ar kitų nelaimių;
o draudimas, dengiantis išlaidas abiem pusėms (lietuviškas atitikmuo būtų KASKO). Tai brangiausias draudimas.
Reikia nepamiršti skaityti draudimo sutarčių, kadangi jose yra sąlygų, įtakojančių draudimo kainą. Vienas svarbiausių– mokestis, kurį reikia sumokėti norint gauti draudimo išmoką (excess fee). Dažnai būna papildomas mokestis tiems, kurie australišką vairuotojo pažymėjimą turi trumpiau nei 2 metus, jaunesniems nei 25 metai.
Kainuoja ir transporto priemonės registracija, ją galima pratęsti internetu. Registraciją galima pratęsti tik tokiam pačiam terminui kaip PINK SLIP ir GREEN SLIP. (Jei PINK SLIP ir GREEN SLIP yra tik 6 mėnesiams, automobilio registraciją bus galima pratęsti tik 6 mėnesiams).
Nereikėtų pamiršti pratęsti registracijos (Rego), kadangi tik laiku prasitęsiantiems registraciją galima pasirinkti 6 mėnesių terminą. Pavėlavus 6 mėnesių terminui pirktiPINK ir GREEN SLIP tampa nebegaliojantys, norintys registruoti automobilį turi pirkti naują GREEN SLIP ir atlikti PINK SLIP dvylikai mėnesių.
Transporto priemonėms, pirktoms ne Naujajame Pietų Velse (su kitos valstijos numeriais) reikia atlikti BLUE SLIP (detalesnė techninė apžiūra ir patikra Australijos duomenų bazėje) dvylikos mėnesių terminui, ji atliekama vieną kartą visoms naujai registruojamoms transporto priemonėms. GREEN SLIP tenka įsigyti dvylikos mėnesių terminui, kadangi automobilis Naujajame Pietų Velse registruojamas pirmą kartą.

6. Automobilių nuoma

7. Kemperių nuoma